Technologie
ŚCIANKA LARSENA jest wykonywana z konkretnego rodzaju grodzic, a mianowicie typu Larsena (zwanych potocznie „LARSENAMI”). LARSENY są użytkowane w wielu konstrukcjach oporowych, jak również palisadach stalowych w konstrukcjach hydrotechnicznych i lądowych.
Zastosowanie LARSENÓW/GRODZIC/ ŚCIANEK SZCZELNYCH.
LARSENY / GRODZICE / ŚCIANKI SZCZELNE to jedna z powszechnych metod zabezpieczenia ścian wykopów, skarp, a nawet jako element konstrukcji oporowych oraz spiętrzających wodę.
PALE CFA (Continuous Flight Auger Piles) – budowlany element konstrukcyjny, stosowany przede wszystkim do wykonywania fundamentów głębokich. PALE CFA przydatne są niemal we wszystkich rodzajach gruntów: żwirach, piaskach, pyłach, glinach, miękkich skałach i w gruntach mieszanych. Z powodu braku wibracji, wstrząsów i niskiego hałasu podczas wykonywania, PALE CFA stosowane są w miejscach, w których wskazana jest ochrona tych elementów środowiska. PALE CFA stosowane są do wykonywania fundamentów głębokich i ścian palowych (palisada). Wykonanie PALA CFA polega na wwierceniu w grunt ciągłego świdra ślimakowego na głębokość odpowiadającą głębokości pala. Po osiągnięciu zaplanowanej głębokości świder jest podciągany z równoczesnym wtłaczaniem przez rurę rdzeniową świdra specjalnie dobranej mieszanki betonowej. Po wyjęciu świdra w świeżą mieszankę wprowadzany jest szkielet zbrojeniowy, najczęściej przy użyciu wibracji lub poprzez wciskanie statyczne.
Zastosowanie pali CFA:
- posadowienie obiektów budynków,
- zabezpieczenie głębokich wykopów (ścianki berlińskie, palisady)
- zabezpieczenie osuwisk.
Najczęściej stosowane średnice pali CFA: 400, 500, 600 oraz 800 mm.
MIKROPALE – są to pale o małej średnicy trzonu, w przypadku wierconych nie większej niż 300mm, w przypadku przemieszczeniowych o średnicy 150 mm. MIKROPALE jest to jeden z rodzajów posadowienia pośredniego obiektów lub jedna z metod wzmocnienia podłoża gruntowego.
Zastosowanie mikropali:
stabilizacja osuwisk, wzmocnienie skarp, wykonanie posadowienia pośredniego fundamentów, stabilizacji/wzmocnienia gruntu w miejscach trudno dostępnych, wzmocnienia fundamentów istniejących, wykonywania wzmocnień lub fundamentów wewnątrz infrastruktury istniejącej, posadowienie pośrednie w budownictwie jednorodzinnym
KOTWY GRUNTOWE – to konstrukcje przeznaczone do przeniesienie obciążeń z budynku lub innej struktury na grunt.
Zastosowanie kotew gruntowych.
KOTWY GRUNTOWE są stosowane w obszarach o niestabilnym gruncie lub tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie skarp, ścian wykopów lub fundamentów przed przemieszczeniem.
STUDNIE FUNDAMENTOWE – są jednym z sposobów wykonania posadowienia pośredniego obiektu, gdy wskazane jest przeniesienie obciążeń konstrukcyjnych na nośniejsze, głębsze warstwy gruntu.
Zastosowanie studni fundamentowych.
STUDNIE FUNDAMENTOWE zaleca się, gdy występują:
- – niestabilne warunki gruntowe, takie jak glina, torf, czy obszary zalewowe,
- – podczas wykonywania dużych inwestycji infrastrukturalnych, np. mostów, wiaduktów,
- – istotne jest ograniczenie wpływu budowy na otoczenie.